YTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Haberleri (Arş. Grv. Hamza Osman İlhan) Forum
82 öğe gösteriliyor -  Son kısmi güncelleme: 29.04.2017 20:18 Genişletilmiş - Liste
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanElektronik devreler breadboard uzerinde proje gosterimiDün 15:04
Projeler saat 18.00 a kadar d034 nolu odada kontrol edilecektir.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanElektronik Devreler Proje NotlarıPerşembe 17:43
Proje notlarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Proje Deyatlı Notlar

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanElektronik Devreler Proje gösterimi (Breadboard üzerinde)25.04.2017 15:54
Breadboard üzerine kurulmuş çalışır haldeki devrenizi 27 ve 28 Nisan Öğleden sonra D124 nolu oda'da bakılacaktır.


Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanElektronik Devreler Lab Tarihleri (Güncel !!!)18.04.2017 13:06
Üniversitenin belirlemiş olduğu Vize haftasında oluşan lab çakışmalarını önlemek amacıyla lab. tarihleri güncellenmiştir.

Ekte güncellenen tarihlere uygun olarak lab katılımların yapılması beklenmektedir.


Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanElektronik Devreler Lab Notları05.04.2017 16:01
Elektronik Devreler ilk 2 deneylere ait ortalama notlara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Elektronik Devreler Deney Notları (2 Deney Ortalaması)

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanElektronik Lab. Muaf Öğrencilerin Notları05.04.2017 10:56
Sene başında belirtildiği üzere, geçen seneler lab notu almış öğrenciler bu sene Lab'dan muaf sayılmıştı. Bu durumda olan öğrenciler Elektronik Devreler dersinin 1. Vizesine girme hakkına sahipler. Bu şekilde lab notlarını yükseltebilirler. Vizeye girmeyen öğrencilerin Lab notları önceki senelerde aldıkları lab notları olarak belirlenecektir.

Derse bu şekilde devam eden öğrencilerin listesi ve önceki dönemlerde almış oldukları Lab notları ekte belirtilmiştir.


Dersi ilk defa alan ve lab'dan sorumlu olan öğrenciler 1. Vizeye girmeyecektir.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanDreamSpark Öğrenci Hesap açımı18.03.2017 08:15
Microsoft Dreamspark (Microsoft Imagine) ile ilgili hesap işlemleri hakkında, ofis saatlerim içerisinde, D124 nolu odaya gelinirse yardımcı olabilirim.

Bu konu hakkında Mail göndermeyiniz.

Yıldız Teknik Dreamspark Linki

Yıldız Teknik Dreamspark Portalı

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanElektronik Devreler Lab Muafiyeti Hakk.13.03.2017 13:13
Elektronik Devreler Dersini önceki senelerde almış, ancak dersten kalmış öğrencilerin önceki senelerde almış oldukları Lab notlarına bakılmaksızın bu dönem dersin labından muaf sayılmışlardır. Bu durumda olan öğrenciler için ekstra vize yapılacaktır. Dönem içi Lablara katılmaları istenmemektedir.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanElektronik Devreler Proje hakk.10.03.2017 10:44
Elektronik Devreler Projelerinde öğrenciler kendi gruplarını oluşturabileceklerdir. Bu anlamda en fazla 2 kişi olmak koşulu ile kendi oluşturmuş olduğunuz gruplarla projeleri gerçekleştirebilirsiniz.


Öğrenciler deneyleri önceden yayınlanmış gruplar ile gerçekleştireceklerdir. Deney günlerinde grup arkadaşı gelmeyenler rastsal olarak tek kalan bir diğer öğrenci ile eşleştirilecektir.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanElektronik Devreler Deney Föyü ve Proje Hazırlama Yönergesi09.03.2017 18:28
Elektronik Devrelere Lab. föyü ektedir. Deneye gelmeden önce ilgili deneyin Multisim veya benzer similasyon programında çalışılmasının, deneylerin işleyişi, yetiştirilmesi konusunda size yardımı olacaktır. Ayrıca malzemelerin de tedarik edilerek deneylere katılınması zorunludur.

Proje hazırlama konusunda yönergenin iyi incelenmesi ve belirlenen tarihlerde ilgili kısımlarının gerçekleştirilmesi gerekmektedir.Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanElektronik Devreler Lab tarihleri ve Öğrenci Listeleri02.03.2017 22:41
Elektronik Devreler ilk Labı Grup 1 için 6 Mart Pazartesi günü, Grup 2 için ise 7 Mart Salı Günü yapılacaktır. Ilk lab olarak D010 nolu derslik kullanılacaktır. Grupların yoklamaları ayrı ayrı alınacaktır bu yüzden herkesin kendi grubunda lablara katılması zorunludur.

Elektronik dersinden geçen sene belli bir not ile kalan öğrenciler Lab'dan muaf olacaktır. Bu öğrencilerin kesinlikle laba katılmaması istenmektedir. Bu anlamda listelerde bu tarz öğrenciler muaf listesinde ayrıca belirtilmiştir. Muaf öğrenciler ekstra vizeye tabi tutulacaktır. Bunun hakkında duyuru ilerleyen tarihlerde ilgili asistanların sayfasında duyrulacaktır. Aynı şekilde Lab ile ilgili gerekli dokumanlar ilerleyen tarihlerde duyurulacak ve öğrencilerle paylaşılacaktır.

Lab için devamlılık zorunludur. Devamsızlık sınırını aşan öğrencilerin ilerleyen haftalarda lab listesinden isimleri silinecektir böylece lab notları 0 (sıfır) olarak belirlenecektir.


Lab duyuruları için Arş. Gör. Hamza Osman ILHAN, Arş. Gör. Alper EĞİTMEN ve Arş. Gör. Mecit YÜZKAT sayfalarını takip ediniz.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanBilgisayar Grafiği Notları (Guncel) [GÜNCELLENDİ]02.02.2017 23:37
Değişiklikler
Bilgisayar Grafiğine ait 2. ProjeBütünleme notları aşağıda genel not dokumanında paylaşılmıştır.

Özellikle internette 'Project 4' olarak bulunmuİtiraz için 3 Şubat akş ve üzerinde sadece rgb2Image kullanamılarak resim yukleme yöntemina kadar bana mail ile farkındalık oluulaşturulmaya çalışılan projelerin notları düşürülmüştür. Projenin asıl amacı öğrencilerin kendi çizimlerini gerçekleştirmesidirabilirsiniz.

Bilgisayar Grafiği Not Çizelgesi

Devamı
Bilgisayar Grafiğine ait Bütünleme notları aşağıda genel not dokumanında paylaşılmıştır.

İtiraz için 3 Şubat akşamına kadar bana mail ile ulaşabilirsiniz.

Bilgisayar Grafiği Not Çizelgesi

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanBilgisayar Grafiği Bütünleme Projesi (Bütünleme Sınavı)13.01.2017 12:15
Bilgisayar Grafiğinden Bütünlemeye kalan öğrenciler için ekte belirtilen proje istenmektedir. Proje kesinlikle sadece WebGL tabanlı oluşturulması gerekmektedir. OpenGL kabul edilmeyecektir.

Ödev için sunum istenmemektedir. 31 Ocak gününden önce mail yolu ile bana ulaştırılması gerekmektedir.


Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanBilgisayar Grafiği Notları (Guncel) [GÜNCELLENDİ]11.01.2017 13:38
Değişiklikler
Bilgisayar Grafiğine ait 2. Proje teslim durumunotları aşağıda genel not dokumanında paylaşılmıştır. Yanlışlık varsa en yakın zamanda iletişime geçiniz.

Notlandırma önümüzdeki hafta içinde paylaÖzellikle internette 'Project 4' olarak bulunmuşılan yönerge dökümanında belirtilen kriterlere göre yapılacaktır. Ancak kopya durumunda kopya ağırlığına göre puan kırılacaktır. İnternet üzerinden yararlanılan kaynaklar için sadece obje ve etraf üzerinde yüklenensadece rgb2Image kullanılarak resim çeşitliliğiyukleme yöntemi ile proje farklfarkılndalığı yapmayak oluşturulmaya çalışılan projelerden de puan kprojelerin notları düşürülmüştür. Projenin asılacaktl amacır öğrencilerin kendi çizimlerini gerçekleştirmesidir.

Bilgisayar Grafiği Not Çizelgesi

Devamı
Bilgisayar Grafiğine ait 2. Proje notları aşağıda genel not dokumanında paylaşılmıştır.

Özellikle internette 'Project 4' olarak bulunmuş ve üzerinde sadece rgb2Image kullanılarak resim yukleme yöntemi ile farkındalık oluşturulmaya çalışılan projelerin notları düşürülmüştür. Projenin asıl amacı öğrencilerin kendi çizimlerini gerçekleştirmesidir.

Bilgisayar Grafiği Not Çizelgesi

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanBilgisayar Grafiği Notları (Guncel) [GÜNCELLENDİ]07.01.2017 17:07
Değişiklikler
Bilgisayar Grafiğine ait Vize,2. Proje ve Final notlarteslim durumu aşağı ekte sunulan dokumanda güncelda genel not dokumanında paylaşılmıştır. Yanlışlık varsa en yakın zamanda iletişime geçiniz.

Notlandırma önümüzdeki hafta içinde paylaşılan yönerge dökümanında belirtilen kriterlere göre yapılacaktır. 1. Vize, 1. Proje ve 2. Vize notlarAncak kopya durumunda kopya ağı girilmiştir.

Dersin Final srlınavğı olmayacaktna göre puan kırılacaktır. Onun yerine verilen projenin 6 Ocak gİnternet ününe kadar sunumu yapzerinden yararlanılmalıdır. Kopya olarak tespit edilen projelerin hepsine final notu olarak 0 verilecektir. Ayrıca sunumlan kaynaklar için teorik bilgilerinsadece obje ve kod hakimiyetinin anlaetraf üzerinde yüklenen resim çeşitliliği ile proje farklılığı yapmaya çalışılmaslan projelerden de puan kı için hazrırlanlacaktıp gelinmesi gerekmektedirr.

Bilgisayar Grafiği Not Çizelgesi

Devamı
Bilgisayar Grafiğine ait 2. Proje teslim durumu aşağıda genel not dokumanında paylaşılmıştır. Yanlışlık varsa en yakın zamanda iletişime geçiniz.

Notlandırma önümüzdeki hafta içinde paylaşılan yönerge dökümanında belirtilen kriterlere göre yapılacaktır. Ancak kopya durumunda kopya ağırlığına göre puan kırılacaktır. İnternet üzerinden yararlanılan kaynaklar için sadece obje ve etraf üzerinde yüklenen resim çeşitliliği ile proje farklılığı yapmaya çalışılan projelerden de puan kırılacaktır.

Bilgisayar Grafiği Not Çizelgesi

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanBT - İş Zekası ve Veri Analitiği Sunumlar03.01.2017 12:28
Derste faydanılan dokumanlar şifreli klasöre konmuştur.

https://www.ce.yildiz.edu.tr/personal/hamza/file/27271/BT-IsZekasi_VeriAnalitigiDevamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanBT - İş Zekası ve Veri Analitiği Proje Ek Süre30.12.2016 14:13
Duyurusu yapılan ve 2. vize yerine geçecek olan projelerin teslimi için son tarih 6 Ocak Cuma gününe alınmıştır.

Daha sonra teslim edilecek projeler kabul edilmeyecektir.


Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanBilgisayar Grafiği Notları (Guncel) [GÜNCELLENDİ]29.12.2016 11:28
Değişiklikler
Bilgisayar Grafiğine ait Vize, Proje ve Final notları ekte sunulan dokumanda güncel paylaşılacaktır. 1. Vize sınavının, 1. Proje ve 2. Vize notları girilmiştir.

Paint benzeri WebGL ile proje ödevineDersin Final sınavı olmayacaktır. Onun yerine verilen puanlamalar eklenmiprojenin 6 Ocak gününe kadar sunumu yapılmalıdır. Kopya olarak tespit edilen projelerin hepsine final notu olarak 0 verilecektir. Ayrıca sunum için teorik bilgilerin ve kod hakimiyetinin anlaştirılması için hazırlanıp gelinmesi gerekmektedir.


Bilgisayar Grafiği Not Çizelgesi

Devamı
Bilgisayar Grafiğine ait Vize, Proje ve Final notları ekte sunulan dokumanda güncel paylaşılacaktır. 1. Vize, 1. Proje ve 2. Vize notları girilmiştir.

Dersin Final sınavı olmayacaktır. Onun yerine verilen projenin 6 Ocak gününe kadar sunumu yapılmalıdır. Kopya olarak tespit edilen projelerin hepsine final notu olarak 0 verilecektir. Ayrıca sunum için teorik bilgilerin ve kod hakimiyetinin anlaşılması için hazırlanıp gelinmesi gerekmektedir.

Bilgisayar Grafiği Not Çizelgesi

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanBilgisayar Grafiği Final Proje Teslim Tarihi28.12.2016 21:13
Proje teslimi için son tarih olarak önceden belirtilen 31 Aralık tarihi 6 Ocak Cuma gününe alınmıştır. Belirtilen tarih sonrasında hiç bir şekilde proje teslimi kabul edilmeyecektir.

Proje sunumları için öncesinde mail ile gün alınız. Proje sunumu sırasında teorik bilgiler ve uygulamadaki oluşturulan ortamın kod üzerinden izahı istenecektir. Hazırlanarak geliniz.

Dersin finali olmayacaktır. Projeler Final yerine geçecektir. Bu anlamda teorik bilgilerede bakılması önemlidir.


Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhan19 - 21 Aralık Lojik Devreler Lab. Hakk. [GÜNCELLENDİ]21.12.2016 01:18
Değişiklikler
Önceden duyrulan takvimde de belirtildiği gibi 19 ve 21 Aralık tarihlerindeki Lojik Devreler Deneyleri FPGA anlatımı şeklinde olacaktır. 19 Aralık Pazartesi Grup 1 öğrencileri için saat 17.30'da ders başlayacaktır. 21 Aralık Çarşamba Grup 2 öğrencilerinin ise ders başlangıcı 13.00 dan 15.0015.30 a alınmıştır. Programlama Dilleri ile yerleri değiştirilmiştir. Programlama Dilleri dersi saat 13.00'de başlayacak, FPGA anlatımı ise 15.00'da15.30'da başlayacaktır.

FPGA anlatımına ait ilk derse ilişkin sunum ektedir. Çalışıp geliniz. Derse katılım kesinlikle zorunludur. Herkes grubunu baz alarak katılım sağlamalıdır; Çarşamba grubu öğrencileri mazeretleri olmadan Pazartesi derse katılmamalıdır.

Sınıf bilgisi dersten hemen önce Arş. Gör. Sercan Aygün kapısında yer alacaktır.

Devamı
Önceden duyrulan takvimde de belirtildiği gibi 19 ve 21 Aralık tarihlerindeki Lojik Devreler Deneyleri FPGA anlatımı şeklinde olacaktır. 19 Aralık Pazartesi Grup 1 öğrencileri için saat 17.30'da ders başlayacaktır. 21 Aralık Çarşamba Grup 2 öğrencilerinin ise ders başlangıcı 13.00 dan 15.30 a alınmıştır. Programlama Dilleri ile yerleri değiştirilmiştir. Programlama Dilleri dersi saat 13.00'de başlayacak, FPGA anlatımı ise 15.30'da başlayacaktır.

FPGA anlatımına ait ilk derse ilişkin sunum ektedir. Çalışıp geliniz. Derse katılım kesinlikle zorunludur. Herkes grubunu baz alarak katılım sağlamalıdır; Çarşamba grubu öğrencileri mazeretleri olmadan Pazartesi derse katılmamalıdır.

Sınıf bilgisi dersten hemen önce Arş. Gör. Sercan Aygün kapısında yer alacaktır.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhan19 - 21 Aralık Lojik Devreler Lab. Hakk.18.12.2016 15:09
Önceden duyrulan takvimde de belirtildiği gibi 19 ve 21 Aralık tarihlerindeki Lojik Devreler Deneyleri FPGA anlatımı şeklinde olacaktır. 19 Aralık Pazartesi Grup 1 öğrencileri için saat 17.30'da ders başlayacaktır. 21 Aralık Çarşamba Grup 2 öğrencilerinin ise ders başlangıcı 13.00 dan 15.00 a alınmıştır. Programlama Dilleri ile yerleri değiştirilmiştir. Programlama Dilleri dersi saat 13.00'de başlayacak, FPGA anlatımı ise 15.00'da başlayacaktır.

FPGA anlatımına ait ilk derse ilişkin sunum ektedir. Çalışıp geliniz. Derse katılım kesinlikle zorunludur. Herkes grubunu baz alarak katılım sağlamalıdır; Çarşamba grubu öğrencileri mazeretleri olmadan Pazartesi derse katılmamalıdır.

Sınıf bilgisi dersten hemen önce Arş. Gör. Sercan Aygün kapısında yer alacaktır.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhan19 ve 21 Aralık Lojik Devreler Lab. Hak.18.12.2016 15:09
Önceden duyrulan takvimde de belirtildiği gibi 19 ve 21 Aralık tarihlerindeki Lojik Devreler Deneyleri FPGA anlatımı şeklinde olacaktır. 19 Aralık Pazartesi Grup 1 öğrencileri için saat 17.30'da ders başlayacaktır. 21 Aralık Çarşamba Grup 2 öğrencilerinin ise ders başlangıcı 13.00 dan 15.00 a alınmıştır. Programlama Dilleri ile yerleri değiştirilmiştir. Programlama Dilleri dersi saat 13.00'de başlayacak, FPGA anlatımı ise 15.00'da başlayacaktır.

FPGA anlatımına ait ilk derse ilişkin sunum ektedir. Çalışıp geliniz. Derse katılım kesinlikle zorunludur. Herkes grubunu baz alarak katılım sağlamalıdır; Çarşamba grubu öğrencileri mazeretleri olmadan Pazartesi derse katılmamalıdır. Sınıf bilgisi dersten hemen önce Arş. Gör. Sercan Aygün kapısında yer alacaktır.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhan19 - 21 Aralık Lojik Devreler Lab. Hakk.18.12.2016 15:09
Önceden duyrulan takvimde de belirtildiği gibi 19 ve 21 Aralık tarihlerindeki Lojik Devreler Deneyleri FPGA anlatımı şeklinde olacaktır. 19 Aralık Pazartesi Grup 1 öğrencileri için saat 17.30'da ders başlayacaktır. 21 Aralık Çarşamba Grup 2 öğrencilerinin ise ders başlangıcı 13.00 dan 15.00 a alınmıştır. Programlama Dilleri ile yerleri değiştirilmiştir. Programlama Dilleri dersi saat 13.00'de başlayacak, FPGA anlatımı ise 15.00'da başlayacaktır.

FPGA anlatımına ait ilk derse ilişkin sunum ektedir. Çalışıp geliniz. Derse katılım kesinlikle zorunludur. Herkes grubunu baz alarak katılım sağlamalıdır; Çarşamba grubu öğrencileri mazeretleri olmadan Pazartesi derse katılmamalıdır.

Sınıf bilgisi dersten hemen önce Arş. Gör. Sercan Aygün kapısında yer alacaktır.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanBT - İş Zekası ve Veri Analitiği Proje13.12.2016 10:51
Linkte istenenler belirtilmiştir. Rapor elektronik olarak mail yolu ile Arş. Gör. Hamza Osman İLHAN ve Arş. Gör. Ahmet ELBİR'e gönderilecektir. Ayrıca wekaya uygun hale getirilmiş dosyalarınızında eklenmesi gerekmektedir.


https://www.ce.yildiz.edu.tr/personal/hamza/file/27271/BT-IsZekasi_VeriAnalitigi

Not: Linki kopyalayıp tarayıcınıza yapıştırınız.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanBilgisayar Grafiği Faydalı Dökümanlar08.12.2016 12:34
Bilgisayar Grafiği 2. Projesi için faydalı olabilecek dökümanlar linklerde verilmiştir. Bunlar kullanılarak istenenler yapılabilir. Ancak hazır nesneler kullanılmamalıdır.

http://zakjr.com/blog/blender-to-unity-workflow-part-1/

https://www.tutorialspoint.com/webgl/webgl_quick_guide.htm

http://mew.cx/glsl_quickref.pdf

https://www.khronos.org/files/webgl/webgl-reference-card-1_0.pdf


Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanBilgisayar Grafiği Proje 201.12.2016 12:58
Ekte projede istenenler belirtilmiştir. Projenin detaylı kontrolü yapılacaktır. Ayrıca sunum sırasında teorik bilgiler sorulacaktır.


Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanBilgisayar Grafiği Notları (Guncel) [GÜNCELLENDİ]29.11.2016 12:31
Değişiklikler
Bilgisayar Grafiğine ait Vize, Proje ve Final notları ekte sunulan dokumanda güncel paylaşılacaktır. 1. Vize sınavının notları girilmiştir.

Paint benzeri WebGL ile proje ödevine verilen puanlamalar eklenmiştir.Bilgisayar Grafiği Not Çizelgesi

Devamı
Bilgisayar Grafiğine ait Vize, Proje ve Final notları ekte sunulan dokumanda güncel paylaşılacaktır. 1. Vize sınavının notları girilmiştir.

Paint benzeri WebGL ile proje ödevine verilen puanlamalar eklenmiştir.Bilgisayar Grafiği Not Çizelgesi

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanLojik Devreler 3. Ödev Hakkında25.11.2016 11:10
Daha önceden paylaşılan Lojik Devreler 3. Ödev dökümanındaki 3 adet soru kesinlikle LogicWorks programı üzerinde ilgili asistanlara uygulama üzerinden gösterilecektir . Ayrıca 1. soru olan Toplama/Çıkarma devresine ait dokuman rapor şeklinde hazırlanıp asistanlara verilecektir. Raporlar dersin hocasına iletilecek böylece ders ödevi yerine geçirilmiş olacaktır.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanBilgisayar Grafiği Proje 1 Sunumları22.11.2016 22:38
Bilgisayar Grafiği Proje Sunumlarının yapılması gerekmektedir. Sunumunu yapmayan öğrencilere notları 0 olarak yazılacaktır. Sunumda gönderilen kodun tam olarak izah edilebilir olması önemlidir.

Sunum için mail ile randevu almanız gerekmektedir. Son sunum tarihi önceden belirtildiği gibi 25 Kasım Cuma günüdür.


Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanBilgisayar Grafiği Notları18.11.2016 15:49
Bilgisayar Grafiğine ait Vize, Proje ve Final notları ekte sunulan dokumanda güncel paylaşılacaktır. 1. Vize sınavının notları girilmiştir.


Bilgisayar Grafiği Not Çizelgesi

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanLojik Devreler 3. Ödev18.11.2016 12:45
Güncel Ödev ektedir. Dönem başında paylaşılan ödevlerden 3. nolu ödev bu hafta yapılmayacaktır. Sadece ekteki dökümanda istenilen ödev gerçeklenecektir. Logicworks üzerinden gösterimi belirtilen tarih 28 Kasım Pazartesi günü akşamına kadar yapılmalıdır.

Ödev gösterimi için ilgili asistandan randevu alınız.


Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanBilgisayar Grafiğine Giriş 1. Proje Odevi [GÜNCELLENDİ]17.11.2016 15:14
Değişiklikler
Paint Benzeri resimgrafik editleme programı olarak verilen proje ödevinin son gönderim tarihi 1820 Kasım 2016 günü 23.59 dur. Proje kodları bu tarihe kadar mail yolu ile bana ulaştırılması gerekmektedir. Bu süreç içerisinde göndermeyenlerden sonraki gönderimlere puan kırma uygulanacaktır.

Projenin ayrıca 21 Kasım - 25 Kasım haftası öğrenci görüşme saatlerimin içerisinde D124 nolu odaya gelinerek uygulamalı olarak şahsi bilgisayarlarda sunumunun yapılması gerekmektedir. Kod gösterimi sırasında teorik ve uygulama anlamında sorular yöneltilecektir.

Notlandırma tasarlanan programda bulunan özellikler ve fonksiyonellik anlamında yapılacaktır. Bu anlamda orjinal düşünceler ve ekstralar daha yüksek notlandırmalar için esas olacaktır.

Devamı
Paint Benzeri grafik editleme programı olarak verilen proje ödevinin son gönderim tarihi 20 Kasım 2016 günü 23.59 dur. Proje kodları bu tarihe kadar mail yolu ile bana ulaştırılması gerekmektedir. Bu süreç içerisinde göndermeyenlerden sonraki gönderimlere puan kırma uygulanacaktır.

Projenin ayrıca 21 Kasım - 25 Kasım haftası öğrenci görüşme saatlerimin içerisinde D124 nolu odaya gelinerek uygulamalı olarak şahsi bilgisayarlarda sunumunun yapılması gerekmektedir. Kod gösterimi sırasında teorik ve uygulama anlamında sorular yöneltilecektir.

Notlandırma tasarlanan programda bulunan özellikler ve fonksiyonellik anlamında yapılacaktır. Bu anlamda orjinal düşünceler ve ekstralar daha yüksek notlandırmalar için esas olacaktır.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanLojik Lab. FPGA konu anlatımı14.11.2016 00:20
14 kasimda pazartesi olacak fpga konu anlatimi için ilgili grup ogrencileri 17.30 da hazir bulunacaklardir. Sinif bilgisi Ars. Gor. Sercan Aygun un ofis kapisinda panodan duyurulacaktır.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanBilgisayar Grafiğine Giriş 1. Proje Odevi12.11.2016 21:38
Paint Benzeri resim editleme programı olarak verilen proje ödevinin son gönderim tarihi 18 Kasım 2016 günüdür. Bu süreç içerisinde göndermeyenlerden sonraki gönderimlere puan kırma uygulanacaktır.

Projenin ayrıca 21 Kasım - 25 Kasım haftası öğrenci görüşme saatlerimin içerisinde D124 nolu odaya gelinerek uygulamalı olarak şahsi bilgisayarlarda sunumunun yapılması gerekmektedir. Kod gösterimi sırasında teorik ve uygulama anlamında sorular yöneltilecektir.

Notlandırma tasarlanan programda bulunan özellikler ve fonksiyonellik anlamında yapılacaktır. Bu anlamda orjinal düşünceler ve ekstralar daha yüksek notlandırmalar için esas olacaktır.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanAskeri Okullardan gelen öğrenciler hakkında (GUNCEL !!!) [GÜNCELLENDİ]07.11.2016 15:46
Değişiklikler
Askeri Okullardan gelen öğrencilere yönelik Lojik Dersinin Labı, 910 Kasım CarsambaPersembe günü 17.00 - 19.00 saatleri arasında DB07 nolu lab'da gerçekleştirilecektir.

Ders dönemi hali hazırda devam ettiğinden ve öğrencilerin geçişlerinin uzamasından dolayı öğrencilerin konu eksiklikleri olacağından, lab da genel anlamda tekrar niteliğinde konu anlatımıda yapılacaktır. Ancak öğrencilerin ders notlarına çalışıp gelmesi gerekmektedir. Çünkü aynı gün ayrıca uygulaması da yapılacaktır.

Laba gelmeden önce alınacak malzerme listesi ve labın işleyişi ile ilgili genel bilgiler için önceki duyuru eklerini inceleyiniz.

Devamı
Askeri Okullardan gelen öğrencilere yönelik Lojik Dersinin Labı, 10 Kasım Persembe günü 17.00 - 19.00 saatleri arasında DB07 nolu lab'da gerçekleştirilecektir.

Ders dönemi hali hazırda devam ettiğinden ve öğrencilerin geçişlerinin uzamasından dolayı öğrencilerin konu eksiklikleri olacağından, lab da genel anlamda tekrar niteliğinde konu anlatımıda yapılacaktır. Ancak öğrencilerin ders notlarına çalışıp gelmesi gerekmektedir. Çünkü aynı gün ayrıca uygulaması da yapılacaktır.

Laba gelmeden önce alınacak malzerme listesi ve labın işleyişi ile ilgili genel bilgiler için önceki duyuru eklerini inceleyiniz.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanAskeri Okullardan gelen öğrenciler hakkında (GUNCEL !!!) [GÜNCELLENDİ]07.11.2016 14:45
Değişiklikler
Askeri Okullardan gelen öğrencilere yönelik Lojik Dersinin Labı, öğrencilerin müsaitlik durumlarına göre ayrı bir 9 Kasım Carsamba gün olarak belirlenecektir. Bu anlamda, Askeri Okullardan gelen öğrencilerin 30 Ekim Pazar gün gecesine kadar bana uygunluk durumlar 17.00 - 19.00 saatleri arasını (gün ve saat olarak ) gondermeleri gerekmektedirnda DB07 nolu lab'da gerçekleştirilecektir.

Ders dönemi hali hazırda devam ettiğinden ve öğrencilerin geçişlerinin uzamasından dolayı öğrencilerin konu eksiklikleri olacağından, lab da genel anlamda tekrar niteliğinde konu anlatımıda yapılacaktır. Ancak öğrencilerin ders notlarına çalışıp gelmesi gerekmektedir. Çünkü aynı gün ayrıca uygulaması da yapılacaktır.

Laba gelmeden önce alınacak malzerme listesi ve labın işleyişi ile ilgili genel bilgiler için önceki duyuru eklerini inceleyiniz.

Devamı
Askeri Okullardan gelen öğrencilere yönelik Lojik Dersinin Labı, 9 Kasım Carsamba günü 17.00 - 19.00 saatleri arasında DB07 nolu lab'da gerçekleştirilecektir.

Ders dönemi hali hazırda devam ettiğinden ve öğrencilerin geçişlerinin uzamasından dolayı öğrencilerin konu eksiklikleri olacağından, lab da genel anlamda tekrar niteliğinde konu anlatımıda yapılacaktır. Ancak öğrencilerin ders notlarına çalışıp gelmesi gerekmektedir. Çünkü aynı gün ayrıca uygulaması da yapılacaktır.

Laba gelmeden önce alınacak malzerme listesi ve labın işleyişi ile ilgili genel bilgiler için önceki duyuru eklerini inceleyiniz.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanAskeri Okullardan gelen öğrenciler için Lojik dersi (GUNCEL) [GÜNCELLENDİ]03.11.2016 14:54
Değişiklikler
Daha onceden duyurusu yapilan Askeri Okullardan gelen öğrenciler icin 1. Deneyin gerceklestirilecegi 3 Kasım Persembe gunundeki lab askeri okul ogrencilerinin dersten muaf edilme durumlarindan dolayi iptal edilmistir. Öğrencilerin ilerleyen tarihlerde sayfamda yayinlanacak duyurulari takip etmesi gerekmektedir.


Devamı
Daha onceden duyurusu yapilan Askeri Okullardan gelen öğrenciler icin 1. Deneyin gerceklestirilecegi 3 Kasım Persembe gunundeki lab iptal edilmistir. Öğrencilerin ilerleyen tarihlerde sayfamda yayinlanacak duyurulari takip etmesi gerekmektedir.


Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanAskeri Okullardan gelen öğrenciler için Lojik dersi (GUNCEL) [GÜNCELLENDİ]03.11.2016 12:52
Değişiklikler
Daha onceden duyurusu yapilan Askeri Okullardan gelen öğrencilerinrenciler icin 1. Deneyleri 3 Kasım Persembe günü 17.00 - 19.00 saatleri arasDeneyin gerceklestirilecegi 3 Kasında DB27'de yapılacaktırm Persembe gunundeki lab askeri okul ogrencilerinin dersten muaf edilme durumlarindan dolayi iptal edilmistir. Öğrencilerin malzeme listelerinde belirtilen devre elemanlarını tedarik etmiş olması ve laba hazırlıklı gelmesi beklenmektedirilerleyen tarihlerde sayfamda yayinlanacak duyurulari takip etmesi gerekmektedir.


Devamı
Daha onceden duyurusu yapilan Askeri Okullardan gelen öğrenciler icin 1. Deneyin gerceklestirilecegi 3 Kasım Persembe gunundeki lab askeri okul ogrencilerinin dersten muaf edilme durumlarindan dolayi iptal edilmistir. Öğrencilerin ilerleyen tarihlerde sayfamda yayinlanacak duyurulari takip etmesi gerekmektedir.


Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanAskeri Okullardan gelen öğrenciler için Lojik 1 Deneyi [GÜNCELLENDİ]01.11.2016 14:30
Değişiklikler
Askeri Okullardan gelen öğrencilerin 1. Deneyleri 3 Kasım Persembe günü 17.00 - 19.00 saatleri arasında DB27'de yapılacaktır. Öğrencilerin malzeme listelerinde belirtilen devre elemanlarını tedarik etmiş olması ve laba hazırlıklı gelmesi beklenmektedir.


Devamı
Askeri Okullardan gelen öğrencilerin 1. Deneyleri 3 Kasım Persembe günü 17.00 - 19.00 saatleri arasında DB27'de yapılacaktır. Öğrencilerin malzeme listelerinde belirtilen devre elemanlarını tedarik etmiş olması ve laba hazırlıklı gelmesi beklenmektedir.


Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanAskeri Okullardan gelen öğrenciler için Lojik 1 Deneyi31.10.2016 20:12
Askeri Okullardan gelen öğrencilerin 1. Deneyleri 3 Kasım Persembe günü DB27'de yapılacaktır. Öğrencilerin malzeme listelerinde belirtilen devre elemanlarını tedarik etmiş olması ve laba hazırlıklı gelmesi beklenmektedir.


Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanLojik 2.Ödev Atamaları27.10.2016 10:57
Lojik dersinin 2.ödev atamaları Grup 1 ve Grup 2 için ekte verilmiştir. Herkes 2.deney saatinin olduğu günde ödevlerini teslim edecektir. Ödevler Logicworks de gerçekleştirilecektir.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanAskeri Okullardan gelen öğrenciler hakkında27.10.2016 01:48
Askeri Okullardan gelen öğrencilere yönelik Lojik Dersinin Labı, öğrencilerin müsaitlik durumlarına göre ayrı bir gün olarak belirlenecektir. Bu anlamda, Askeri Okullardan gelen öğrencilerin 30 Ekim Pazar gün gecesine kadar bana uygunluk durumlarını (gün ve saat olarak ) gondermeleri gerekmektedir.

Ders dönemi hali hazırda devam ettiğinden ve öğrencilerin geçişlerinin uzamasından dolayı öğrencilerin konu eksiklikleri olacağından, lab da genel anlamda tekrar niteliğinde konu anlatımıda yapılacaktır. Ancak öğrencilerin ders notlarına çalışıp gelmesi gerekmektedir. Çünkü aynı gün ayrıca uygulaması da yapılacaktır.

Laba gelmeden önce alınacak malzerme listesi ve labın işleyişi ile ilgili genel bilgiler için önceki duyuru eklerini inceleyiniz.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanNesneye Dayalı Kavramlar Dersi ve Lojik Devreler Lab çakışma17.10.2016 14:23
Nesneye Dayalı Kavramlar dersini alan grup 1 (Yrd. Doç. Dr. Mehmet Aktaş) öğrencilerinin 14.45 de dersin yapıldığı anfiye gelmeleri istenmektedir. Lojik devreler lab ile çakışmaması için yeni lab duzenlemesi yapılacaktır.

Öğrencilerin kesinlikle saatinde (Pazartesi 17.00 - 19.00) Lojik Labına katılmaları beklenmektedir. Aksi takdirde 1. Deneyin yapılabileceği başka bir zaman dilimi ayarlanamayacaktır.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanLojik Lab Gruplar ve Tarihler12.10.2016 17:22
Lojik Lab. için gruplar oluşturulmuş ve ekte sunulmuştur. Öğrenciler yanlızca kendi grupları ile laba katılım yapabilirler.

Deneylerde kullanılacak föy, ödev listesi, malzeme listesi ve lab kuralları da ekte sunulmuştur. Deneyler başlamadan malzeme listesindeki elemanların edinilmesi gerekmektedir.

Her hafta ilgili labaratuvarda gosterilmesi için ödev verilecektir. Bütün ödevler ayrıca ekte verilmiştir. Her hafta gruplara özel ödev ataması yapılacaktır. İlgili ödev bir sonraki deney tarihinde gösterilecek ve notlandırılacaktır.

1. Odev duyurusu için Arş. Gör. Mecit YUZKAT ve Arş. Gör. Ciğdem BAKIR sayfalarını kontrol ediniz. 1. Ödevin gösterimi her grubun ilk deney gününde olacaktır.


Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanLojik Devreler Lab tarihleri (GUNCEL!!!) [GÜNCELLENDİ]10.10.2016 14:57
Değişiklikler
Lojik Devreler Dersinin Laboratuvar saatleri ekteki dokümanda yer almaktadır. Dersler 17 Ekim'de Grup 1 - A ile başlayacaktır. Öğrencilerin grup atamaları ilerleyen haftalarda duyurulacaktır.

Grup atamaları için açıklamalar

1 - Grupların alt gruplara (Grup 1 için A,B,C,D - Grup 2 için A, B) bölünme işlemi tamamen rastgele yapılacaktır.

2 - Deneyler 2'li çalışma grubu oluşturularak gerçekleyecektir. Öğrenciler, istedikleri çalışma arkadaşlarını 1211 Ekim tarihine kadar D-124 numaralı oda kapısında asılan listeye yazarak kendi çalışma gruplarını oluşturabilir. 1211 Ekim tarihinden sonra bütün öğrenciler rastgele 2’li eşlenerek çalışma grupları oluşturulacaktır.

3 - Ana gruplar (Grup 1 - Grup 2) arası geçiş yapılmayacaktır.

Deneylerin işlenişi hakkında önemli noktalar

1 - Deneyler toplamda 90 dk. sürecektir. İlk 25 dk. deney hakkında açıklamalar, konu izahı, sorulara cevaplar ilgili asistan tarafından yapılacaktır. 30 dk verilen odevlerin ilgili asistan tarafından kontrolü gerçekleştirilecektir. Geri kalan süre içerisinde ise öğrencilerden verilen deneyi laboratuvarda gerçeklemeleri istenecektir.

2 - Kesinlikle ek süre verilmeyecektir. Bu nedenle laboratuvara önceden hazırlanıp gelinmesi gerekmektedir.

3 - Her hafta ödev verilecektir. Ödev kontrolleri ödev yayınlandıktan sonraki hafta in belirlenen gün ve saat aralıklarındaerisindeki ilk lab saati içerisinde Arş. Gör. Mecit Yüzkat ve Arş. Gör. Çiğdem Bakır'a sunmalarr' tarafı istenecektirndan yapılacaktır.


Devamı
Lojik Devreler Dersinin Laboratuvar saatleri ekteki dokümanda yer almaktadır. Dersler 17 Ekim'de Grup 1 - A ile başlayacaktır. Öğrencilerin grup atamaları ilerleyen haftalarda duyurulacaktır.

Grup atamaları için açıklamalar

1 - Grupların alt gruplara (Grup 1 için A,B,C,D - Grup 2 için A, B) bölünme işlemi tamamen rastgele yapılacaktır.

2 - Deneyler 2'li çalışma grubu oluşturularak gerçekleyecektir. Öğrenciler, istedikleri çalışma arkadaşlarını 11 Ekim tarihine kadar D-124 numaralı oda kapısında asılan listeye yazarak kendi çalışma gruplarını oluşturabilir. 11 Ekim tarihinden sonra bütün öğrenciler rastgele 2’li eşlenerek çalışma grupları oluşturulacaktır.

3 - Ana gruplar (Grup 1 - Grup 2) arası geçiş yapılmayacaktır.

Deneylerin işlenişi hakkında önemli noktalar

1 - Deneyler toplamda 90 dk. sürecektir. İlk 25 dk. deney hakkında açıklamalar, konu izahı, sorulara cevaplar ilgili asistan tarafından yapılacaktır. 30 dk verilen odevlerin ilgili asistan tarafından kontrolü gerçekleştirilecektir. Geri kalan süre içerisinde ise öğrencilerden verilen deneyi laboratuvarda gerçeklemeleri istenecektir.

2 - Kesinlikle ek süre verilmeyecektir. Bu nedenle laboratuvara önceden hazırlanıp gelinmesi gerekmektedir.

3 - Her hafta ödev verilecektir. Ödev kontrolleri ödev yayınlandıktan sonraki hafta içerisindeki ilk lab saati içerisinde Arş. Gör. Mecit Yüzkat ve Arş. Gör. Çiğdem Bakır' tarafından yapılacaktır.


Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanLojik Devreler Lab tarihleri07.10.2016 23:36
Lojik Devreler Dersinin Laboratuvar saatleri ekteki dokümanda yer almaktadır. Dersler 17 Ekim'de Grup 1 - A ile başlayacaktır. Öğrencilerin grup atamaları ilerleyen haftalarda duyurulacaktır.

Grup atamaları için açıklamalar

1 - Grupların alt gruplara (Grup 1 için A,B,C,D - Grup 2 için A, B) bölünme işlemi tamamen rastgele yapılacaktır.

2 - Deneyler 2'li çalışma grubu oluşturularak gerçekleyecektir. Öğrenciler, istedikleri çalışma arkadaşlarını 12 Ekim tarihine kadar D-124 numaralı oda kapısında asılan listeye yazarak kendi çalışma gruplarını oluşturabilir. 12 Ekim tarihinden sonra bütün öğrenciler rastgele 2’li eşlenerek çalışma grupları oluşturulacaktır.

3 - Ana gruplar (Grup 1 - Grup 2) arası geçiş yapılmayacaktır.

Deneylerin işlenişi hakkında önemli noktalar

1 - Deneyler toplamda 90 dk. sürecektir. İlk 25 dk. deney hakkında açıklamalar, konu izahı, sorulara cevaplar ilgili asistan tarafından yapılacaktır. Geri kalan süre içerisinde ise öğrencilerden verilen deneyi laboratuvarda gerçeklemeleri istenecektir.

2 - Kesinlikle ek süre verilmeyecektir. Bu nedenle laboratuvara önceden hazırlanıp gelinmesi gerekmektedir.

3 - Her hafta ödev verilecektir. Ödev kontrolleri için belirlenen gün ve saat aralıklarında Arş. Gör. Mecit Yüzkat ve Arş. Gör. Çiğdem Bakır'a sunmaları istenecektir.


Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanElektronik Devreler Lab ve Proje Notları08.06.2016 15:29
Elektronik Devreler Laboratuvar puanlarının ve verilen projelerin notları ekte sunulmuştur.


Öğrenciler 10 Haziran saat 12.00'ye kadar notlar hakkında itirazlarını ilgili grubun asistanına (Arş. Gör. Hamza Osman İLHAN ve Arş. Gör. Sercan Aygün) yapabilirler.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanElektronik Devreler Lab Duyurusu21.04.2016 00:10
25 Nisan tarihinde gerçekleştirilecek olan laboratuvar iptal edilmiştir.

Bütün grupların laboratuvar tarihi 1 hafta ertelenmiş bir şekilde gerçekleştirilecektir.

25 Nisan tarihli gruplar 2 Mayıs tarihinde
2 Mayıs tarihli gruplar 9 Mayıs tarihinde vb...

Ayrıca alınan projelerin breadboard üzerinde gösterimi için belirlenen 25 Nisan tarihi de 2 Mayıs tarihine alınmıştır. Sadece o hafta laboratuvara gelecek olan grup projesini gösterecektir. Diğer gruplar ilgili laboratuvar saatlerinde proje gösterimini yapacaktır.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanBilgisayar Grafiğine Giriş - Final Projesi [GÜNCELLENDİ]20.04.2016 23:10
Değişiklikler
Projede istenenler ve puanlaması ekte sunulmuştur. Son teslim tarihi 25 Aralık3 Haziran Cuma günüdür. Derste gösterilen örnek OpenGL C++ kodları Arş. Gör. Hamza Osman İlhan sayfas

Proje dokümanında bulunmaktadda belirtildiği gibi, proje kesinlikle Javascript tabanlır WebGL kütüphanesi kullanılarak gerçeklenmelidir.


Devamı
Projede istenenler ve puanlaması ekte sunulmuştur. Son teslim tarihi 3 Haziran Cuma günüdür.

Proje dokümanında da belirtildiği gibi, proje kesinlikle Javascript tabanlı WebGL kütüphanesi kullanılarak gerçeklenmelidir.


Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanElektronik Devreler Projesi13.04.2016 01:00
Elektronik Lab projesi için kılavuz ektedir. 14 Nisan Persembe günü 11.00 - 15.00 saatleri arasında da soruları olan arkadaşlar varsa odama gelerek sorularını sorabilirler.

Tekrardan hatırlatmak amacıyla, Proje önerinizi şahsen A4 kağıdında getirmeniz ve izah etmeniz gerekmektedir. Önerinin kabul veya red edilmesi ilgili araştırma görevlisi ile görüşüldükten sonra belirlenecek ve kabul durumunda listeye eklenecektir.

18 Nisan'a a kadar projelerinizi seçmiş olmalısınız.


Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanComputer Graphics Homework - 121.03.2016 14:05
Bilgisayar Grafiği dersi kapsamında 3 adet ödev verilecektir.

Ödev - 1 ektedir. Ödev ile ilgili açıklamalar dokümanda mevcuttur.

Özet olarak öncelikle yapmanız gerekenler ;

- Paylaşılan "WebGL Quick Referance" dokümanını incelemek.
- Javascript ile arayüz tasarımı üzerine çalışmalar yapmak
- Fractalların matematiksel modellerini javascript ile kodlamak
- Quick Referance dokümanında verilmiş örnek kodun köşe noktalarını fraktal hesapları ile elde ettiğiniz koordinatlar ile gerçekleştirmek.
- Kolay bir arayüz tasarımı ile fraktalların gösterimi.

Ödev kesinlikle WebGL tabanlı olmalıdır.

Ödev teslimi grupların şahsen gelerek ödevi göstermesi şeklinde olacaktır. Ödev gösterimi sırasında WebGL ile ilgili terimler (Vertex Buffer, İndex Buffer, Shader ... vb.) hakkında da sorular sorulabilir. Bu amaçla verilen dökümanın iyi incelenmesi gerekmektedir.

Ödevin son teslim tarihi : 4 Nisan 2016
Tarihi geçirilen hiç bir ödev mail yoluyla dahi kabul edilmeyecektir.Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanComputer Graphics Homework - 117.03.2016 14:34
Bilgisayar Grafiği dersi kapsamında 3 adet ödev verilecektir.

Ödev - 1 ektedir. Ödev ile ilgili açıklamalar dokümanda mevcuttur.

Özet olarak öncelikle yapmanız gerekenler ;

- Paylaşılan "WebGL Quick Referance" dokümanını incelemek.
- Javascript ile arayüz tasarımı üzerine çalışmalar yapmak
- Fractalların matematiksel modellerini javascript ile kodlamak
- Quick Referance dokümanında verilmiş örnek kodun köşe noktalarını fraktal hesapları ile elde ettiğiniz koordinatlar ile gerçekleştirmek.
- Kolay bir arayüz tasarımı ile fraktalların gösterimi.

Ödev kesinlikle WebGL tabanlı olmalıdır.

Ödev teslimi grupların şahsen gelerek ödevi göstermesi şeklinde olacaktır. Ödev gösterimi sırasında WebGL ile ilgili terimler (Vertex Buffer, İndex Buffer, Shader ... vb.) hakkında da sorular sorulabilir. Bu amaçla verilen dökümanın iyi incelenmesi gerekmektedir.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanElektronik Devreler Lab Grupları ve Tarihler15.03.2016 17:50
Elektronik Devreler Lab grupları oluşturulmuştur. İlgili araştırma görevlilerinin kapısına asılan listeler göz önünde bulundurularak 8 adet grup oluşturulmuştur. Ders kaydında Grup 1 olanlar Laboratuvar deney gruplarında Grup 2 olarak atanmış olabilir. Bu durum bir sorun oluşturmayacaktır.

Lab gruplarında isimleri olan öğrenciler ilgili saat ve tarihte belirtilen laboratuvarda hazır bulunmaları gerekmektedir. Deneyler 1 saat sürecektir. Gerekli hazırlıkların yapılmış olması deneyin başarılı tamamlanması için faydalı olacaktır.

Muafiyet içerisinde ismi olan öğrenciler laboratuvara girmeyecektir. Liste 15 Mart günü güncellenmiştir.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanElektronik Devreler Lab Grupları ve Tarihler14.03.2016 19:29
Elektronik Devreler Lab grupları oluşturulmuştur. İlgili araştırma görevlilerinin kapısına asılan listeler göz önünde bulundurularak 8 adet grup oluşturulmuştur. Ders kaydında Grup 1 olanlar Laboratuvar deney gruplarında Grup 2 olarak atanmış olabilir. Bu durum bir sorun oluşturmayacaktır.

Lab gruplarında isimleri olan öğrenciler ilgili saat ve tarihte belirtilen laboratuvarda hazır bulunmaları gerekmektedir. Deneyler 1 saat sürecektir. Gerekli hazırlıkların yapılmış olması deneyin başarılı tamamlanması için faydalı olacaktır.

Muafiyet içerisinde ismi olan öğrenciler laboratuvara girmeyecektir.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanElektronik Devreler Lab Duyurusu (Güncel)10.03.2016 16:07
Elektronik Devreler 1. Deneyin Labı 14 Mart 2016 tarihinde başlayacaktır.

Lab grupları, tarihleri ve laboratuvarlıkların duyurusu hafta sonu duyurulacaktır. Deney grupları 2 kişilik gruplardan oluşturulacaktır. Öğrenciler kendi gruplarını laboratuvar sorumlusu ilgili asistanların kapısında asılı olan listelere 11 Mart akşamına kadar isim yazdırarak oluşturabilir. Süre sonunda isim yazdırmayan öğrenciler rastgele gruplara ayrıştırılacaktır.

Deneyler 1 Saatlik süre zarfında gerçekleştirilecektir. Bu yüzden deney föyü ders öncesinde öğrenciler tarafından incelenmesi, çalışılması, gerekli malzemelerin alınması ve deneye hazır olarak gelinmesi gerekmektedir. 1 saatlik deney süresi zarfında deney kontrolü istenen devrenin sonucunun gösterilmesi ve açıklanması tarzında olacaktır. Hiç bir şekilde devrenin düzeni ve şemasının kontrolü yapılmayacaktır.


Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanElektronik Devreler Lab Duyurusu07.03.2016 02:02
Elektronik Devreler Labı 7 Mart 2016 tarihinde başlayacaktır. İlk hafta Lab 0 olarak konu anlatımı olacaktır. Bu sebeple 16.00-18.00 saatleri arasında labı alan herkes derse katılmak zorundadır. Dersin hangi sınıfta yapılacağı Arş. Gör. Sercan AYGÜNün odasının kapısına asılacaktır.

Lab tarihleri ve laboratuvarlıklar ekte verilmiştir. Deneyler 1 Saatlik süre zarfında gerçekleştirilecektir. Bu yüzden deney föyü ders öncesinde öğrenciler tarafından incelenmesi, çalışılması, gerekli malzemelerin alınması ve deneye hazır olarak gelinmesi gerekmektedir. 1 saatlik deney süresi zarfında deney kontrolü istenen devrenin sonucunun gösterilmesi ve açıklanması tarzında olacaktır. Hiç bir şekilde devrenin düzeni ve şemasının kontrolü yapılmayacaktır.

Deney grupları 2 kişilik gruplardan oluşturulacaktır. Öğrenciler kendi gruplarını laboratuvar sorumlusu ilgili asistanın kapısında asılı olan listelere 11 Mart tarihine kadar isim yazdırarak oluşturabilir. Süre sonunda isim yazdırmayan öğrenciler rastgele gruplara ayrıştırılacaktır.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanOfis Saatleri03.03.2016 00:35
Bahar dönemi boyunca öğrenci görüşme saatlerim aşağıdaki şekildedir.
Bu saatler dışında görüşmek için lütfen mail ile randevu alınız.

Salı: 08:00 -17:00,
Cuma: 08:00 -13:00.

Arş. Gör. Hamza Osman İLHAN
hamza@ce.yildiz.edu.tr

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanBilgisayar Grafiğine Giriş - Proje Süre Uzatımı25.12.2015 08:05
Bilgisayar Grafiğine Giriş Dersi için verilen proje ödevinin süresi 7 Ocak (Dersin Sınav gününden bir gün öncesi) tarihine kadar uzatılmıştır. Bu tarihten sonra hiç bir şekilde ödev kabul edilmeyecektir.

1 Ocak tarihinden sonra gösterilen ödevlerden, geciktirilen her gün için belli bir puan kesimi yapılacaktır.

Ödev hakkında soru veya tesliminde, ofis saatlerini dikkate alarak veya mail ile önceden beni bilgilendirerek gelmeniz daha faydalı olacaktır.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanLojik Lab 4. Deney ERTELEME15.12.2015 18:10
15 ve 18 Aralık günleri yapılması planlanan Lojik Lab 4. Deneyi, teorik dersin konuları yetişmediği için 22 ve 25 Aralıkta (Grup 1 ve Grup2) yapılacaktır.


Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanLojik Lab - 4. Deney14.12.2015 00:06
4. ve son lab için herkese atanan ödevler ektedir; tıpkı diğer haftalardaki gibi hazır olarak geliniz.

(Listelerdeki öğrenci ismi-grup güncel olmayabilir her iki dosyaya da bakınız ve her zaman katıldığınız grup ile laba katılınız.)

Tekrardan belirtelim ki, Lojik Devreler Labaratuarı, 15 Aralık 2015 (1. Grup) ve 18 Aralık 2015 (2. Grup) tarihlerinde son lab. olarak yapılacaktı ve 5 no.lu lab da iptal edilmişti..

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanBilgisayar Grafiğine Giriş - Proje02.12.2015 20:11
Projede istenenler ve puanlaması ekte sunulmuştur. Son teslim tarihi 25 Aralık Cuma günüdür. Derste gösterilen örnek OpenGL C++ kodları Arş. Gör. Hamza Osman İlhan sayfasında bulunmaktadır.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanLojik Lab Odev 3 (Grup 2)24.11.2015 08:05
Lojik Devreler Laboratuarının ertelenmiş 3. ödevinin (Decoder ile 7-Segment display) gösterimi için son tarih 27 Kasım Cuma saat 17:00 dır.

GRUP 2 (Cuma günü Laba gelenler)
için ödev kabulü aşağıda belirtilen Araştırma Görevlisi arkadaşların odalarında olacaktır.

Arş. Grv. Hamza Osman İLHAN (D124)
Arş. Grv. Kamil Erdayandı (D030)
Arş. Grv. Mecit Yüzkat (D026)

Ödeve ait LogicWorks dosyanız ile kağıt üzeri işlemlerinizi getirmeniz gerekmektedir. Ayrıca Multiplexer ve Decoder hakkında yöneltilecek sorulara cevap verebilmeniz beklenmektedir.

Lab sırasında ödevini gösterip not alanların tekrardan ödev için gelmesine gerek yoktur.


GRUP 1 (Salı Günü Gelenler) için ödev kontrol duyurusu:

https://www.ce.yildiz.edu.tr/personal/sercan/news/view/9392Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanLojik Lab Odev 313.11.2015 23:19
Grup 1 (17 Kasım) ve Grup 2 (20 Kasım) tarihli lablar için yapılması gereken ödev ekte sunulmuştur.

Soruyu elle bir kağıda çözdükten sonra LogicWorks yardımı ile gerçekleyiniz. Hem çözümünüzü hem de LogicWorks tasarımınızı lab günü göstereceksiniz (simülasyon dosyasını flash bellek ile getiriniz ve hatta mümkünse tasarımın çıktısını alınız).

Malzeme listesindeki her elemanı eksiksiz yanınızda bulundurunuz. Entegre ve kablo eksikleri olanlar tamamlasın.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanBilgisayar Grafiği - Örnekler13.11.2015 00:08
6 Kasım Cuma günü Bilgisayar Grafiğine Girişi dersinde göstermiş olduğum örnekleri dosya eklerinde bulabilirsiniz.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanLojik Lab 230.10.2015 16:06
Lojik lab. deney 2 önümüzdeki hafta (3-6 Kasım; Salı & Cuma) yapılacaktır. Malzeme listesindeki her elemanı lütfen bu kez eksiksiz yanınızda bulundurunuz. Entegre ve kablo eksikleri olanlar tamamlasın. Ayrıca tıpkı geçen labdaki gibi yapmanız gereken ödev 2 her öğrenci için ayrı ayrı atanmıştır; soru numaraları ektedir. "Lojik Ödev" dosyasında "2. Deney Ödev Soruları" yazan bölümden (sayfa 3) size atanmış olan soruyu çözmeniz beklenmektedir. Soruyu elle bir kağıda çözdükten sonra LogicWorks yardımı ile gerçekleyiniz. Hem çözümünüzü hem de LogicWorks tasarımınızı lab günü göstereceksiniz (simülasyon dosyasını flash bellek ile getiriniz ve hatta mümkünse tasarımın çıktısını alınız).

Not: LogicWorks ile sıkıntı yaşayanlar (işletim sistemi vb. kaynaklı) lütfen lab. gününden önce iletişime geçsinler, sonradan atılan e-postalar dikkate alınmayacaktır.

Grup 1 (Salı) öğrencileri : sercan@ce.yildiz.edu.tr
Grup 2 (Cuma) öğrencileri : hamza@ce.yildiz.edu.tr

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanLojik Lab-116.10.2015 22:07
Lojik Laboratuvarı 1. deney ile önümüzdeki hafta (19-23 Ekim) başlayacaktır. Aşağıda indirmeniz gereken dokümanlar verilmiştir. Bu hafta laba gelmeden önce malzeme listesinde bulunan elemanların tümünü lütfen satın alınız. Ayrıca laba kadar tamamlamak üzere her hafta her öğrenciye ödev atanacaktır. Örneğin bu hafta için "Lojik Ödev" dosyasında "1. Deney Ödev Soruları" yazan bölümden (sayfa 1-2) size atanmış olan soruyu çözmeniz beklenmektedir. Soruyu elle bir kağıda çözdükten sonra LogicWorks yardımı ile gerçekleyiniz. Hem çözümünüzü hem de LogicWorks tasarımınızı lab günü göstereceksiniz (simülasyon dosyasını flash bellek ile getiriniz ve hatta mümkünse tasarımın çıktısını alınız). Ödev atamaları her hafta ilgili lab için yeniden duyurulacaktır.

Grupların son hali, deney tarihleri ve bu haftaki ödev 1'e ait çözeceğiniz soru numarası ilgili excel dosyalarında verilmiştir.

NOT: Lütfen gönderilen dokümanların hepsini okuyarak laba gelin ve hatta çıktısını alın; çünkü entegrelerin bacakları vb. bilgiler lazım olacaktır.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanLojik Devreler Laboratuvar Grup Listeleri12.10.2015 18:06
Lojik Devreler laboratuvarlarında belirlenen saat ve sınıflarda sorumlu öğrencilerin grup listeleri belirlenmiştir.

İtirazı olan veya listede ismi bulunmayanlar 16 Ekim Cuma gününe kadar Arş. Grv. Hamza Osman İlhan (hoilhan@yildiz.edu.tr) veya Arş. Grv. Sercan Aygün'e (sercan@ce.yildiz.edu.tr) mail yoluyla gerekli düzeltme hakkında iletişime geçmeleri gerekmektedir.

20 Ekim itibari ile Lab deneyleri yapılacaktır. 16 Ekim'de kesin listelerin belirlenmesi ile hiç bir şekilde grup değişikliği yapılmayacaktır. Herkes listelere göre deneylere alınacaktır.

İlerleyen günlerde deneylere ait dokümanlar ve ödevler paylaşılacaktır.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanLojik Devreler Laboratuvar Duyurusu09.10.2015 00:11
Lojik Devreler Laboratuvarının yürütüleceği saatler, laboratuvar bilgisi ve önceden dersi almış öğrencilerin muaf listesi ekteki dokümanlarda sunulmuştur.

Öğrencilerin herhangi bir itirazı, laboratuvar hakkında soruları için Grup 1 öğrencileri Arş. Grv. Sercan Aygün, Grup 2 öğrencileri ise Arş. Grv. Hamza Osman İlhan'a ulaşabilirler.

Laboratuvarlara ait dokümanlar ilerleyen günlerde ilgili asistanın sayfasında sunulacaktır.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanBitirme Proje Önerisi29.09.2015 06:24
2015-2016 Güz Dönemi için görüntü işleme ana temalı bitirme projesi verilecektir. Görüntü işleme dersi almış olmak gerekmektedir.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanElektronik Labı Öğrenci Grupları17.03.2014 21:05
Elektronik labı Grub 2 için listelere linkten erişebilirsiniz. Grup 1 öğrencileri için istenen grupları oluşturma süreci 18 Mart'a kadar devam etmektedir. D124 Nolu odada grup eşinizi yazdırabilirsiniz.

18 Mart akşamında bütün Grup 1 ve Grup 2 için son hali oluşturulmuş liste yayınlanacaktır.


Lablar 17 Mart günü Grup 2 ye ait yayınlanmış listeden A Grubu öğrencileri ile başlatılacaktır.


Link : Yarbis Sistem Duyurular - Hamza Osman ILHAN

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanElektronik Labı14.03.2014 06:07
Elektronik Ders Labı 17 Mart 2014 günü başlayacaktır. Muaf Listesi ektedir.

14 Mart Cuma gününe kadar deney eşi isimlerini D124 nolu odada yazabilirsiniz. Eş yazılmamış arkadaşların grubu random şekilde yapılacak ve deney grupları ilan edilecektir.

İlgili öğrencinin veya grubun belirlenen tarihlerde Lablara gelmesi zorunludur. Aksi taktirde (Mazeretsiz) bir başka grupla deneyin yapılması halinde deney kabul edilmeyecek ve devamsızlık sayılacaktır.

Ekte sunulan Deney Föyünde belirtilen devre elemanlarının, Laba gelmeden önce alınması gerekmektedir.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanElektronik Labı07.03.2014 09:40
Elektronik Ders Labı 17 Mart 2014 günü başlayacaktır. Muaf Listesi ektedir.

12 Mart Çarşamba gününe kadar deney eşi isimlerini D124 nolu odada yazabilirsiniz. Eş yazılmamış arkadaşların grubu random şekilde yapılacak ve deney grupları ilan edilecektir.

İlgili öğrencinin veya grubun belirlenen tarihlerde Lablara gelmesi zorunludur. Aksi taktirde (Mazeretsiz) bir başka grupla deneyin yapılması halinde deney kabul edilmeyecek ve devamsızlık sayılacaktır.

Ekte sunulan Deney Föyünde belirtilen devre elemanlarının, Laba gelmeden önce alınması gerekmektedir.

Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanMicrosoft DreamSpark Öğrenci Üyelik İşlemleri Hakkında28.11.2013 23:25
Öğrenciler, portala kullanıcı kaydı için Pazartesi ve Çarşamba Günü D025 numaralı odada bana ulaşabilirler .


Portala Ulaşım Linki :DreamSpark Yıldız Teknik Universite Portalı


Devamı
Arş. Grv. Hamza Osman İlhanLojik Devreler Laboratuvarı28.10.2013 18:15
Lojik Devreler Laboratuvarı 5 KASIM 2013 salı günü başlayacaktır.

Deney gruplarının listesini BURADAN kontrol edebilirsiniz. Deneye gelmeden önce deney eşinizle iletişime geçerek föyde belirtilen malzemeleri temin ediniz.

Deney föyünü BURADAN indirebilirsiniz

NOT: Malzemesi ve föyü olmayan gruplar deneye alınmayacaktır.

Daha önceki yıllarda deneye girip deneyden muaf olanların listesini de BURADAN kontrol edebilirsiniz

Deney Tarihleri aşağıdaki gibidir. Lütfen kendi grubunuzun tarihlerini kontrol ediniz.Öğrencilerin, laboratuvara gelmeden önce;

 • deney föyünün çıktısını almaları,


 • gerekli ön çalışmayı yapmış olmaları,


 • föyde yazılı olan malzeme listesindeki malzemeleri satın almış olmaları ve


 • deneyde kullanılacak entegrelerin “datasheet”leri internetten araştırarak, nasıl çalıştıklarını öğrenmeleri gerekmektedir.


 • Deneylerin başında kısa bir yazılı sınav (quiz) yapılacaktır. Quiz labların ilk 15 dakikasında tamamlanacaktır. Quizden başarılı olamayan öğrenciler lab. uygulamasına alınmayacaktır.


  Devamı
  Arş. Grv. Hamza Osman İlhanKısmı Zamanlı Öğrenci Alınacaktır16.06.2013 14:24
  Temmuz - Ağustos döneminde Donanım Ana bilim dalında çalıştırılacak kısmı zamanlı öğrenci alınacaktır.  Kısmı Zamanlı öğrenci alım esasları ve yönergesine aşağıdaki linkten ulaşılabilinir.

  YILDIZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
  KISMİ ZAMANLI ÖĞRENCİ ÇALIŞTIRMA USUL VE ESASLARI YÖNERGESİ


  Devamı
  Arş. Grv. Hamza Osman İlhanOlasılıksal Robotik Dersi Dökümanları05.10.2012 16:07
  Arş. Grv. Hamza Osman İlhanOlasılıksal Robotik Dersi Dökümanları01.10.2012 14:08
  Arş. Grv. Hamza Osman İlhanOlasılıksal Robotik Dersi Dökümanları30.09.2012 06:29
  Arş. Grv. Hamza Osman İlhanOlasılıksal Robotik Dersi Dökümanları28.09.2012 22:25
  Arş. Grv. Hamza Osman İlhanOlasılıksal Robotik Dersi Dökümanları28.09.2012 10:23
  Arş. Grv. Hamza Osman İlhanMicrosoft DreamSpark Öğrenci Üyelik İşlemleri Hakkında13.07.2012 06:16
  Öğrenciler, portala kullanıcı kaydı için Pazartesi ve Çarşamba Günü D025 numaralı odada bana ulaşabilirler .


  Portala Ulaşım Linki :  DreamSpark Yıldız Teknik Universite Portalı


  Devamı
  Arş. Grv. Hamza Osman İlhanMicrosoft DreamSpark Öğrenci Üyelik İşlemleri Hakkında01.06.2012 17:14
  Öğrenciler, portala kullanıcı kaydı için Pazartesi ve Çarşamba Günü D025 numaralı odada bana ulaşabilirler .

  Devamı