YTÜ BM Haberleri - Hakkında

Hakkında

Bu sitede, YTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümü sitesi olan ce.yildiz.edu.tr adresinde yayınlanan duyurular yer almaktadır. Sitenin temel amacı, RSS desteği olmayan bölüm sitesini RSS ile takip edebilmektir. RSS'nin yanısıra aynı duyurular, HTML arayüzüyle de burada yayınlanmaktadır.

Taranan Sayfalar


AVESİS'te Bilg. Müh. altına yeni bir öğretim görevlisi eklenirse site bundan otomatik olarak haberdar olacaktır.

Tarama Sıklığı

Sayfalar değişik sıklıkta taranmaktadır. Daha sık duyuru yayınlanan sayfalar daha sık taranmaktadır. Bu aralık saatte bir ila günde birdir. Eğer bir sayfada duyuru yayınlanmasını bekliyorsanız o sayfa %70 olasılıkla saatte bir, %20 olasılıkla 2 saatte bir taranmaktadır diyebiliriz. Tabii sistemde sorun çıkarsa ekstra gecikmeler olacaktır. Acil ve önemli bir duyuru için en iyi yöntem tabiki kaynak sayfaya bakmaktır.

Arayüz

Ana sayfada, tüm duyuruları bir sayfada görüntüleyebileceğiniz gibi, açılır menüden, istediğiniz bir kişiye ait sayfayı da görüntüleyebilirsiniz.

Duyuruların tarihi, sayfada görüldüğü tarihtir. Kaynak sitedeki tarih için, fareyi görünen tarih üzerinde bekletin. Bazen çok eski bir duyuru yeniymiş gibi en üstte görünebilir. Bunun amacı üzerinde değişikliğe gidilen duyuruları farkedebilmektir.

Duyurularda tespit edilen değişiklikler renklendirilerek gösterilmektedir. Böylece nelerin eklendiğini / çıkarıldığını / değiştirildiğini kolayca görebilirsiniz.

RSS Desteği

RSS olarak görüntülemek istediğiniz sayfada RSS butonuna tıklayın. Kişiye ait bir sayfada bulunuyorsanız, sadece o sayfanın RSS'sini göreceksiniz. Yani, bu şekilde örneğin sadece 5 kişinin sayfasını RSS ile takip etmek istiyorsanız sadece o 5 kişi için 5 ayrı RSS oluşturup kullanabilirsiniz.

Dosya Arşivi

24.07.2019 itibarıyla, dosya içeren tüm duyuruların dosyaları bu site üzerinde arşivlenmektedir. Böylece kaynaktan silinse bile gelecekte referans amacıyla ulaşabilirsiniz.

Dosya içeren bir duyurunun metninde değişiklik algılandığında ilgili dosya da tekrar indirilir. Böylece muhtemel dosya değişikliklerinde güncel kopya arşivlenmiş olur. Böyle bir dosya güncellenmesi durumunda dosyanın eski kopyası artık arşivde tutulmaz, üzerine yazılır.

Sosyal Medya

Sitedeki içerik, eş zamanlı olarak twitter [3], facebook [1] ve friendfeed'de [2] de yayınlanmaktadır.

Güncellemeler

[14.02.2019]
Bölüm sitesi yenilendi ve site adresi değişti (önceki: ce.yildiz.edu.tr). Yeni tasarımda, öğretim görevlisi duyuruları bölüm sitesinden çıkarılarak https://avesis.yildiz.edu.tr adresine taşındı. Önceden mevcut olan "İş ilanları", "Staj ilanları" ve "Erasmus belgeleri" sayfaları artık mevcut değil. Ayrıca öğretim görevlilerine ait hiyerarşik dosya sayfaları da artık mevcut değil; onun yerine AVESİS duyurularına dosya eklenebiliyor.

[24.07.2019]
AVESİS'teki öğretim görevlisi sayfalarında yapılan değişiklikler buraya yansıtıldı. Yeni tasarımda artık duyuru tarihi yer almıyor.

[24.07.2019]
Dosya arşivleme özelliği gerçeklendi. Geçmişteki dosyalar bu özelliğin dışında kalıyor; ancak bundan sonra eklenenler kalıcı olarak arşivlenecek. Böylece kaynak sitedeki değişiklikler gibi durumlarda dosyaların artık erişilmez olmasının önüne geçilecek.

[31.03.2020]

  • AVESİS API'sindeki değişiklik nedeniyle öğretim görevlilerinin listesi çekilemediği için birkaç hafta boyunca yeni duyurular alınamamış. Düzeltildi.
  • Anasayfadaki haberlerde oluşan fazladan boşluklar kaldırıldı.
  • Makaleye ait dosyalar şifreli olduğunda artık arşivlenmeyecek.

[13.12.2021]

İletişim

Sitede farkettiğiniz sorunları bana bildirebilirsiniz. Kendim siteyi -artık- kullanmadığım için bu sorunları farketmeyebiliyorum.

[1] Facebook'un, API'sinde yaptığı değişiklik nedeniyle, artık Facebook'taki ytuce sayfasına gönderme yapılamıyor.

[2] Friendfeed kapandı (09.04.2015).

[3] Twitter 13 yılın ardından API v1.1'i sonlandırdı. "YTÜ BM Haberleri" projesi için Twitter'ın önemli bir rolü olmadığı için v2'ye geçilmedi. (19.05.2023).


firefox.png